Wymagania dotyczące nowych instalacji elektrycznych w mieszkaniu

Wstęp

W raz z ubywającym czasem zwiększa się liczba różnych urządzeń elektrycznych używanych w gospodarstwie domowym. Na przełomie wieków ich łączna moc zwiększyła się kilkukrotnie. Kiedyś instalacje elektryczne w mieszkaniach i domach projektowane były na średnio 4 kilowatów mocy całkowitej, która odpowiadała pojedynczemu bezpiecznikowi 20 Amperów.

Nie było wtedy wielu wykorzystywanych odbiorników jakie dzisiaj mamy w każdym domu. Przykładowo nikt nie myślał wtedy kuchniach jakie znamy aktualnie, odchodzi się od kuchenek zasilanych gazem na rzecz płyt indukcyjnych i piekarników na prąd, mało kto miał czajnik elektryczny, a ekspresy do kawy chyba nie istniały. Wtedy jedynymi urządzeniami większej mocy mogło być żelazko, farelka, może pralka. Dziś poza nowymi kuchniami jest przynajmniej kilka urządzeń większej mocy, a dodatkowo wiele takich o mniejszej. Nikt nie karze wymieniać starych instalacji, one dalej są bezpieczne, jeśli były prawidłowo wykonywane, naprawiane i konserwowane, jednak nie mogą sprostać aktualnym urządzeniom. Przewody są przeciążane, bezpieczniki zwiększane, a do gniazd wpinane jest multum kolejnych tanich przedłużaczy, przeznaczonych najwyżej do chwilowego podłączenia laptopa. Tak używana instalacja może powodować wiele awarii, porażenia użytkownika czy nawet pożaru, o których coraz częściej się słyszy. Wiele osób myśli już jednak o wymianie na nową, a zbliżający się remont czy odświeżenie i odnowienie mieszkania lub nawet samej łazienki, kuchni czy pokoju jest ku temu idealną okazją. Bo chyba nikt nie ucieszy się z wiadomości, od wezwanego do awarii elektryka, o potrzebnym kuciu w dopiero co ułożonych płytkach czy położonej wykonanej gładzi na ścianach.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na remont lokalu czy nawet samą wymianę instalacji, która nie musi od razu oznaczać całkowitej demolki i wymianie całego wyposażenia, warto postawić tutaj na sprawdzoną firmę lub elektryka wykonującego instalacje elektryczne. Powszechnie uważa się, że jak coś jest od wszystkiego to jest do niczego i coś w tym jest. By wykonać rzetelnie swoją pracę, zgodnie z prawem, wszelkimi normami, doświadczeniem i wiedzą techniczną, należy cały czas poszerzać swoją wiedzę, śledzić zmiany w normach i uczyć się od lepszych. Kto jednak ma posiada czas na to wszystko, szczególnie zajmując się różnymi branżami? Niestety, poziom każdej wtedy automatycznie spada, nawet, wbrew pozorom, u kogoś kto jest obładowany terminami na wiele miesięcy do przodu. Rzadko które firmy remontowe mają w swoich zasobach ludzi specjalizujących się w różnych dziedzinach, bo przecież nie tylko o elektryków tutaj chodzi. Prąd obok gazu czy tlenku węgla to największe zagrożenie życia i zdrowia, dlatego wykonanie bezpiecznej instalacji elektrycznej zleca się rzetelnemu elektrykowi, który bierze na siebie wielką odpowiedzialność. Jak zatem sprawdzić swoją instalacje elektryczną, nie mając dużej wiedzy i doświadczenia w temacie? Można w części sugerować się opinią znajomych, innych elektryków czy for internetowych, jednak i w tych źródłach są niejednoznaczne odpowiedzi. W tym wpisie skupimy się na tym co mówią przepisy i przytoczone w nich normy.

Spis treści:

  1. Wstęp – krótkie omówienie
  2. Instalacja 3 i 5-przewodowa – z osobną żyłą neutralną i ochronną
  3. Wyłączniki nadprądowe – popularne „eski”, „stopki”
  4. Wyłączniki różnicowo-prądowe – nazywane różnicówkami, RCD

Kolejne punkty będą uzupełniane na bieżąco.